×

Błąd

[OSYouTube] Alledia framework not found

Uciszenie i Pokój

Opublikowano: sobota, 19 czerwiec 2021

Zrzut ekranu 2021 06 19 o 22.26.30Ewangelia (Mk 4, 35-41)

Jezus ucisza burzę

Owego dnia, gdy zapadł wieczór, Jezus rzekł do swoich uczniów: «Przeprawmy się na drugą stronę». Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim.

 

A nagle zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź już się napełniała wodą. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?» On, powstawszy, zgromił wicher i rzekł do jeziora: «Milcz, ucisz się!» Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza.

Wtedy rzekł do nich: «Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary!» Oni zlękli się bardzo i mówili między sobą: «Kim On jest właściwie, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?»

 

Pójście za Jezusem rodzi niebezpieczeństwa. Nierzadko naraża na burze i sprzeciw wrogich mocy. Uczeń Jezusa powinien ufać, bo Jezus jest z nim. Zmartwychwstały Jezus wspiera swą mocą wątpiących. Ale nie tylko pomoc Boża, także wysiłek człowieka ma swoje znaczenie. Pójście za Jezusem nie jest pasywnością. Dzisiejsza Ewangelia jest ilustracją tego, co oznacza pójście za Jezusem.
 
Cały Kościół, a więc każdy z nas, może rozpoznać siebie w tych, którzy za Jezusem weszli do łodzi. Łódź zalewana falami i cudownie ocalona przez Jezusa to Kościół. Siłą Kościoła jest wiara. Jeśli wierzący odnoszą czasem wrażenie, że Jezus śpi, podczas gdy Kościół staje w obliczu zagłady, z pewnością pozostają w błędzie. Nic nie znajduje się poza Jezusową kontrolą i opieką. 
 
Łódź może ilustorować także każde człowiecze serce, które targane jest burzami zmiennego życia, nie jeden raz pełnego lęków i wątpliwości. Odpowiedź Jezusa jest wezwaniem do przezwyciężenia lęku poprzez umocnienie się w wierze, która pozwala skutecznie przeciwstawić się powstającym zagrożeniom. Lęk nie jest uzasadniony tam, gdzie jest Jezus. On jest Panem Życia i śmierci, " nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne." W Jego bliskości nie sposób chwiać się i wątpić. Świadomość obecności Jezusa pozwala przetrwać każdą burzę. On ratuje każdego od zatonięcia. 
 
Panie Jezu - wstąp do łodzi mego człowieczego serca, i zaprowadź tam pełne uciszenie i pokój. Ty jesteś Panem życia i śmierci. Przyjdź do mego życia, napełnij mnie ufnością, wiarą, nowymi siłami, aby wytrwać przy Bogu. Tylko dzięki Tobie, Drogi Panie Jezu, nie zginę wyrzucony poza burtę. Dziękuję Ci za Twoją dobroć i cuda. Przyjdź Panie Jezu. Amen.
 
 
Odsłony: 220