Peregrynacja Obrazu Matki Boskiej Solidarności i Krzyża Nowohuckiego.

Opublikowano: poniedziałek, 20 listopad 2017

 

 

W dniach 18 - 20 listopada 2017 r. radowaliśmy się obecnością w naszej parafii Obrazu Matki Bożej Solidarności. Wraz z obrazem przyjechał do nas Krzyż Nowohucki. W poniedziałek 20 listopada, po Mszy Świętej, obraz i krzyż przewieziono do parafii w Pilchowie.

 

„ Solidarność zrodziła się z krzywdy robotników, ale zrodziła się także na kolanach i modlitwie milionów ludzi, którzy z Bogiem przemieniali świat i Ojczyznę” - bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.

 

Obraz nazwany „ Matką Boską Robotników Solidarności”, wykonał  w 1984 roku, artysta Podlasia - malarz Artur Chaciej. Obraz powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Wizerunek wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało-czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym regionom w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. W tym roku obraz odbywa peregrynację po regionie NSZZ „Solidarność” Pomorze Zachodnie. W powiecie polickim pozostanie do 10 grudnia. 

 

Wraz z obrazem peregrynuje Krzyż Nowohucki - łaciński krzyż, który przez wiele lat był jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Nowej Huty. 17 marca 1957 roku na placu, gdzie miał stanąć pierwszy w Nowej Hucie kościół, umieszczono drewniany krzyż. Komunistyczne władze postanowiły jednak zbudować na tym miejscu szkołę. Cofnęły więc pozwolenie na budowę kościoła, a krzyż polecono usunąć. 27 kwietnia 1960 roku koparki wjechały na plac, by wykopać krzyż. Doszło do rozruchów i walk między milicją a mieszkańcami, którzy wystąpili w obronie krzyża. Krzyż pozostał na miejscu. Obok wybudowano szkołę, a kościół w tym miejscu powstał dopiero w 2001 roku. Dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły do rozpoczęcia pierwszego nowohuckiego kościoła doszło w październiku 1967 roku, kilkaset metrów od krzyża. A krzyż niszczał. Wymieniono go na drugi - metalowy, a później na trzeci - znowu drewniany. Obecnie na tym miejscu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa stoi pomnik Krzyża Nowohuckiego. Jest z brązu i ma 4,85 m wysokości. Został poświęcony 10 listopada 2007 r. Są na nim ważne słowa z homilii Jana Pawła II, którą wygłosił w 1979 roku w Mogile „ Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja, ewangelizacja nowego milenium”. Są też wykute w brązie ręce. Jak mówił kard. Stanisław Dziwisz, to dłonie tych, którzy Krzyża nigdy oddać nie chcieli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 1165