×

Błąd

[OSYouTube] Alledia framework not found

Parafia

Kościół  w Tanowie istnieje od 1947r.  Na potrzeby kościoła adoptowano budynek, który w przeszłości nie był przeznaczony na cele sakralne. Jego poświęcenie jako kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa nastąpiło 7 maja 1947 r. Od 1951 r. świątynia w Tanowie była kościołem filialnym powołanej wówczas parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Policach. Do 1990r. był on również kościołem filialnym dla parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pilchowie. 
Obecny kościół ma kształt prostokąta z wyodrębnionym prezbiterium i zakrystią. Do wyposażenia wnętrza użyto częściowo zachowane elementy z rozebranego kościoła ze Wzgórza Żalisko. Należy do nich czasza ambony z postaciami czterech Ewangelistów, zawieszony na ścianie barokowy anioł z muszlą pierwotnie z nad chrzcielnicy, żyrandol i dwa anioły. Witraże znajdujące się w kościele są współczesne.Obok kościoła drewniana szkieletowa dzwonnica z 1807 r., z jednym XIX-wiecznym dzwonem. Samodzielna parafia w Tanowie powstała 25 grudnia 1990 r. Administrowali nią księża proboszczowie Franciszek Kamiński (1990-94) i Jan Faron (1994-2000). Od 25 sierpnia 2000 r. do marca 2013r. proboszczem był ks. Włodzimierz Olszewski. Od dnia 17 marca 2013 roku Proboszczem jest Ks. Marcin Madej. Parafia Tanowo nie jest wielka, liczy ok 1500 osób. Parafianie ks. Marcina Madeja to głównie mieszkańcy Tanowa. Jedenaście innych miejscowości to osady leśne, zamieszkiwane przez ludzi często w podeszłym wieku, związanych wcześniej pracą w lasach Puszczy Wkrzańskiej. Najdalej do kościoła mają parafianie z odległego o 18 km Dobieszczyna. Msza św. w niedzielę odprawiana jest w Tanowie o godz.: 8.00, 9:30 i 11.00. W dzień powszedni w kościele parafialnym Msza św. jest o godz. 18.00. W październiku 2017 roku w Tanowie rozpoczęto budowę nowego Kościoła i plebanii, na placu usytuowanym centralnie w środku wsi.

Administracyjnie do parafii przypisana  jest także kapliczka leśna pw. Matki Boskiej Częstochowskiej  w Bartoszewie, gdzie w okresie letnim o godz. 12 : 00 odprawiana jest niedzielna Eucharystia. Kapliczka ta znajduje swój początek w 1995r., w Sławoszewie. Tam też 1 lipca 1995r.  na posesji p. Krawczyńskich ówczesny Ksiądz Proboszcz Jan Faron odprawił pierwszą Mszę świętą. W późniejszym okresie kapliczkę przeniesiono do Bartoszewa. Początkowo Msze święte odprawiane  były przy skromnym stoliku pod krzyżem. Niekiedy przy gorszej pogodzie ustawiano parasol. Kapliczka w swoim obecnym kształcie powstała w 1996r. Jej zabudowanie poprzedziło przygotowanie  terenu poprzez usypanie niewielkiego wzniesienia, w miejscu przeznaczonym na prezbiterium. W  latach 2000 - 2009 posadzkę  wyłożono glazurą, prezbiterium odmalowano, zaś stare ławki wymieniono na  nowe, bardziej solidne. Wymieniony został także krzyż przy kapliczce. W kapliczce leśnej odbywa się wiele uroczystości. Jej urocze położenie a także niesamowity klimat odprawianych w niej nabożeństw sprawia, że w okresie letnim jest ona popularnym miejscem zawierania związków małżeńskich przez mieszkańców Szczecina i okolic. W 1997r. odbył się pierwszy Chrzest Św. w kapliczce letniej w Bartoszewie. W 2000r. po raz pierwszy udzielono w kapliczce Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej oraz Sakramentu Małżeństwa.