Historia Kaplicy Leśnej
Historia Kapliczki została zebrana i opracowana przez pana Józefa Szatkowskiego z Bartoszewa za co serdecznie dziękujemy
Historia Kapliczki Leśnej w Bartoszewie znajduje początek w 1995 roku w … Sławoszewie.
Pod rosłym dębem na posesji państwa Kawczyńskich / dziś już oboje nieżyjących / przygotowano polowy ołtarz z pokaźnych rozmiarów drewnianym krzyżem i proboszcz parafii z Tanowa ks. Jan Faron na zaproszenie nielicznych wówczas mieszkańców Sławoszewa, odprawił w sobotę 1 lipca 1995r Mszę św. za duszę ś p. p. Kawczyńskiego.
Nieliczni wówczas mieszkańcy Sławoszewa prawdopodobnie nie udźwignęli zamierzonego dzieła. Także usytuowanie ołtarza pod widocznym wyżej dębem , tuż przy drodze , okazała się nie najszczęśliwsza.
Powzięte zamierzenie przeniesiono do Bartoszewa. Jacek Kawczyński /syn / z kolegą Arno przenoszą krzyż do Bartoszewa. Przekazany drewniany krzyż stał się zaczątkiem obecnego naszego kościółka. Dobrym „Duszkiem” całego przedsięwzięcia okazała się od lat mieszkająca w Bartoszewie w domu pod szczęśliwym numerem 13 pani Maria Plisowska.
Dzięki pamiętnikom p. Marii mogliśmy odtworzyć 15-to letnie dzieje i kalendarium ważniejszych wydarzeń związanych z powstawaniem naszego Letniego Kościółka.
Przez okres 6-ciu lat do 2001 roku wraz córką p. Katarzyną każdej letniej niedzieli przygotowują ołtarz do odprawienia mszy św.
Celebracja pierwszych nabożeństw ma miejsce na skromnym stoliku pod krzyżem i pod parasolem kiedy była niepogoda.
Determinację wykazuje także proboszcz kościoła w Tanowie, ks. Jan Faron.
W Niedzielę Palmową 1996r. nieliczna grupa mieszkańców a także wiernych z pobliskich Ogrodów Działkowych organizuje nabożeństwo . Skromny ołtarzyk przygotowany , p. Julian Kruzel z większych rozmiarów parasolem , ksiądz Jan zaproszony, wierni wystrojeni i wtedy zrywa się wichura a z nieba spada rzęsisty deszcz ze śniegiem.
W sukurs przychodzi pani Maria Plisowska. Uczestnicy w szybkim tempie przenoszą uroczystość do domu nr 13 i tu ksiądz Jan celebruje mszę św.
Przypadek ten staje się zaczątkiem integracji i kształtowania się wspólnoty wiernych , mieszkańców Bartoszewa , Sławoszewa i Ogrodów Działkowych.
Rok 1996 jest okresem intensywnych prac budowlanych i organizacyjnych. Zawiązała się dość liczna wspólnota , która podjęła wysiłek stworzenia, wypoczywającym tu głównie mieszkańcom Szczecina , miejsca modlitwy .Przygotowanie terenu wymagało zasypania naturalnej niecki. Ziemię z wykopów pod domki rekreacyjne przewożono do niecki aż powstał nasyp. Usypano też płaską platformę , na której zbudowano zaczątek dzisiejszego prezbiterium.
Kościół ten powstał za przyczyną ludzi dobrej woli. Jedni wspierali inicjatywę materialnie , drudzy świadczyli czas, wysiłek i własną pracę.
Jako darczyńców i ludzi dobrej woli należy wymienić :
pana Zdzisława Terpiłowskiego ze Szczecina,
panów Aleksandra Jackowskiego i Kazimierza Gapińskiego z Tanowa .
Dwie spokrewnione rodziny ze Szczecina, państwo Kamelowie i Jurgowie ,
pani Maria Plisowska z Bartoszewa. Organizatorzy i świadczący własną pracę to :p. p.
Kazimiera i Florian Łechtańscy, Stanisława i Józef Kowalczykowie, Jadwiga i Julian Kruzel Celina i Stanisław Puśledzcy, Marek Majcher i Mirosław Stasiak, Tomasz Brodziak i Stefan Brzeziński.
Chwała i cześć i podziękowanie wymienionym a także innym , których nazwiska niestety uleciały moim informatorom już z pamięci.
W takiej scenerii pod koniec lata 1996 gościmy najpierw z Polic ks. dziekana następnie wizytę duszpasterską składa Jego Eminencja ks. Bp. Jan Gałecki.
Ks. Jan aktywnie uczestniczył w tym przedsięwzięciu zwłaszcza w zdobywaniu ludzi dobrej woli i sponsorów także z Tanowa i Szczecina.
Dzięki nim w późniejszym czasie wykonano zewnętrzną osłonę prezbiterium, wylano betonową płytę , wykonano podejście do kościoła i dokonano nasadzeń drzew i krzewów.
Gdzie budowa tam też kasa. Tej trudnej i mało wdzięcznej funkcji podjęła się pani Kazimiera Łechtańska. Rachunki z tej imprezy przechowuje do dziś choć minęło już 15 lat.
W sierpniu 2000 r probostwo parafii w Tanowie obejmuje ks. Włodzimierz Olszewski. Posługą kapłańską obejmuje także nasz letni kościół .
Za Jego probostwa prezbiterium odmalowano, posadzkę betonową wyłożono glazurą i wymieniono stare ławki na bardziej solidne i estetyczne.
Opieką kościoła od 2001 do 2008 r zajmują się państwo Łechtańscy. Oni też są organizatorami i współuczestnikami prac modernizacyjnych w naszym kościele.
W kościele poza niedzielnymi nabożeństwami , miały miejsce nabożeństwa na życzenie w określonych intencjach . Z okazji chrztu , przyjęcia pierwszej komunii świętej, poświęcenia sztandaru Koła Łowieckiego . Obaj księża udzielali tu także przyszłym małżonkom sakramentu małżeństwa.
Od 2009 r. niedzielnego przygotowania ołtarza podjęły się panie
Katarzyna Plisowska i Róża Jasińska
Dbałość o miejsce modlitewnego skupienia i kontemplacji leży w interesie całej naszej wspólnoty.
Rzeźbione w drewnie figury Matki Boskiej i Pana Jezusa podarowała p.Róża Jasińska.
Zebrał i opracował pan Józef Szatkowski.