Ewangelia na Środę XXVII Tygodnia Zwykłego
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus uczy modlitwy
Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».
A On rzekł do nich: „Kiedy się modlicie, mówcie:
«Ojcze, święć się imię Twoje,
przyjdź królestwo Twoje.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
i przebacz nam nasze grzechy,
bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawini;
i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie»” ( Łk 11, 1-4)
Uczniowie Jezusa chcą nauczyć się modlitwy, która będzie czymś charakterystycznym dla nowo powstałej wspólnoty. Dziś formuła podana przez Jezusa, która jest sposobem rozmowy z Bogiem oraz kodeksem postępowania ucznia Jezusa, jest przetłumaczona na prawie każdy język świata. W Jerozolimie, w miejscu, gdzie Jezus uczył Modlitwy Pańskiej - w Bazylice Pater Noster ( Ojcze Nasz), na ścianach wiszą tabliczki z moditwą Ojcze Nasz w róznych językach. Zgodnie z pragnieniem Jezusa wypełnia się, że cały świat pozna Ojca i każdy język wyzna, że jest Panem.
Jezus uczy modlitwy wyrażającej to, że pomiędzy Bogiem a modlącą się osobą istnieje więź taka, jak między ojcem i dzieckiem. Po tym następują słowa uwielbienia wobec Boga i prośby za siebie i innych. Zastosowanie liczby mnogiej podczas wypowiadania próśb ma podkreślić prawdę, że dobro jest jedno dla wszystkich. W Modlitwie Pańskiej - w wersji Łukaszowej - wymienia się trzy dobra: chleb powszedni, odpuszczenie grzechów i siłę, aby oprzeć się pokusie.