Ewangelia na XVII Niedzielę Zwykłą

Opublikowano: niedziela, 28 lipiec 2019
web3 ojcze nasz dominus flevitSłowa Ewangelii wg Św. Łukasza 
Chrystus uczy modlitwy
 
Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».
A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie».
Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.
I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą». (Łk 11, 1-13)
 
Jezus uczy swoich uczniów modlitwy: o co mają się modlić i jak powinni się modlić. Ukazuje to w formie przypowieści, podkreślając konieczność natarczywości i nieustępliwości w modlitwie. " Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam." Jedno jest pewne: modlitwa zawsze otwiera drzwi, zwłaszcza drzwi własnego serca.  I jeszcze jedno jest pewne: żadna modlitwa nie wpada w próżnię. Modlitwa nie zawodzi, nawet jeśli wydaje się, że nie ma na nią żadnej odpowiedzi. W jednym z miejsc pielgrzymkowych znajduje się tablica z napisem: " Dziękuję, że mnie wysłuchałeś!" Czasami nie wiemy, o co prosimy. Bóg wie lepiej, czego potrzebujemy. A jednak nawet wielcy święci  - tacy jak Teresa z Lisieux - mieli wątpliwości, czy modlitwa ma jakiekolwiek znaczenie. Czy to nie jest rozmowa z samym sobą? Na te wątpliwości jest tylko jedna odpowiedź: spróbuj! Zrób to! Pływać można się nauczyć tylko w wodzie. Modlitwy mozna się nauczyć tylko przez modlitwę. Innej drogi nie ma. 
Odsłony: 211