Ewangelia na Sobotę Wielkiego Postu, 30 marca 2019

Opublikowano: sobota, 30 marzec 2019
Zrzut ekranu 2019 03 30 o 10.28.12Słowa Ewangelii wg Św. Łukasza 
Przypowieść o faryzeuszu i celniku
Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik.
Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony». (Łk 18, 9-14)
 
Faryzeusz stoi przed Bogiem ze swoją pobożnością. Celnik stoi z pustymi rękami, którymi uderza się w własną pierś i prosi o łaskę. Jezus w swojej przypowieści podpowiada, że nigdy nie jesteśmy doskonalsi niż wtedy, gdy stoimy przed Bogiem z pustymi rękami. Nigdy nie jesteśmy bardziej święci niż wtedy, gdy pozwalamy Bogu być naszym Uświęceniem. Nigdy nie jesteśmy bardziej miłosierni niż wtedy, gdy otrzymujemy miłosierdzie. Nigdy nie robimy więcej niż wtedy, gdy oddajemy się miłości Jezusa.
 
 
 
 
Odsłony: 116