Ewangelia na Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Opublikowano: wtorek, 19 marzec 2019
sfshj
 
Słowa Ewangelii wg św. Mateusza
 
Józef poznaje tajemnicę Wcielenia
 
 
Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
 
 
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański. (Mt 1, 16. 18-21. 24a)
 
Bóg nie zwrócił się do Józfa jak pan do sługi. Nie przeszkadzał mu w środku nocy, ale zwrócił się do niego jak ojciec do najstarszego syna, o którym wie, że może na niego liczyć. Bóg wie, że on jest gotów dzielić odpowiedzialność za kierowanie życiem rodzinnym. Bóg objawił się mu przez swojego anioła i mówił do niego we śnie. Sen ten nie ma nic wspólnego z marzeniami sennymi. W tym momencie jest on Bożym objawieniem, które trafia bezpośrednio do świadomości Józefa. W taki sposób Bóg może ukazywać się tylko duszom czystym. Nieświadomość Józefa przypomina bowiem spokojną, przejrzystą wodę, która nie stawia żadnego oporu słowu Boga i może odbić się w Nim jak w zwierciadle, jak zapisał Francois Bourguignon: " Józef jest więc zwierciadłem Ojca, a jego sny to myśli Boga złożone w jedo duszy."
Odsłony: 271