Ewangelia na Drugą Niedzielę Wielkiego Postu 2019

Opublikowano: sobota, 16 marzec 2019
28280002 2069465253284760 4439143203129647933 nSłowa Ewangelii wg Św. Łukasza 
Przez cierpienie – do chwały zmartwychwstania
 
Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe.
 
 
A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dopełnić w Jeruzalem. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwu mężów, stojących przy Nim. Gdy oni się z Nim rozstawali, Piotr rzekł do Jezusa: «Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, pojawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: «To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!» W chwili gdy odezwał się ten głos, okazało się, że Jezus jest sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie opowiedzieli o tym, co zobaczyli. (Łk 9, 28b-36)
 
 
Przemienienie na górze Tabor to drugi po chrzcie w Jordanie zwrotny punkt w życiu Jezusa. Podczas chrztu życie ukryte przechodzi w życie publiczne, a na górze Tabor życie publiczne przechyla się ku męce. W czasie obu wydarzeń daje się słyszeć Głos Boga Ojca. Tajemnca Przemienienia objawia prawdę, że chwała przychodzi za pośrednictwem krzyża. Simone Weil zwróciła uwagę, iż niezwykła wielkość chrześcijaństwa polega nie na tym, że dostarcza ono lekarstwa na cierpienie, lecz na tym, że zapewnia my perspektywę. Uwielbienie i ukrzyżowanie zlewają się i są jak dwie strony tej samej monety. Są nierozdzielne. Trzeba wpatrywać się w chwałę Chrystusa w czasie Jego Przemienienia i usiłować zrozumieć jej źródło, by uchwycić jej powiązanie z cierpieniem i krzyżem. Krzyż jest rzeczywistością ziemską, ale Ewangelia nadaje mu znaczenie i cel. Tym celem jest Niebo, którego rąbek uchylił Jezus podczas swego Przemienienia na górze Tabor.
 
 

 

 

 

Odsłony: 141