Ewangelia na Piątek po Popielcu, 8 marca 2019

Opublikowano: piątek, 08 marzec 2019
Pan młodySłowa Ewangelii wg Św. Mateusza 
Kiedy zabiorą im oblubieńca, wtedy będą pościć
 
Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?»
Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć». (Mt 9, 14-15)
 

Jezus wskazuje, że post jest wpisany w życie Jego uczniów, a szczególnie w czasie tęsknoty za Bogiem. Gdy Oblubieniec zostaje zabrany, wtedy trzeba pościć. Post wzbudza pragnienie. Post uczniów Jezusa jest wysiłkiem, by być znów blisko Niego. To czas wielkiego oczyszczenia, prostowania dróg swego serca, odrzucenia tego, co stwarza dystans do Oblubieńca. Czas postu to także czas odkrycia na nowo prawdy, że Bóg tęskni za człowiekiem. To czas spotkania tęsknoty Boga ukazanej w Jezusie i tęsknoty Jego uczniów.

Post to nie tylko praktyki zewnętrzne. To więź moja osobista z Oblubieńcem – Jezusem. Wielki Post jest dla nas czasem pracy wewnętrznej. Obok wyrzeczeń, podjętych postanowień i tajemnicy krzyża, Wielki Post jest okresem naszego zjednoczenia z Oblubieńcem.

To nie jest czas jedynie posępnych, smutnych min, ale niesie ze sobą ładunek radości duchowej. Chrystus - Oblubieniec będąc z nami prowadzi nas do pracy nad naszym sercem, Mogę przeżywać z Oblubieńcem czas radości duchowej, która uczy mnie, że może coś zmienić się w moim życiu, mogę stać się innym, lepszym człowiekiem.

 

 

Odsłony: 374