Ewangelia na Pierwszy Czwartek miesiąca luty

Opublikowano: czwartek, 07 luty 2019
51720827 2372065236360274 7976407443003408384 oSłowa Ewangelii wg Św. Marka
Rozesłanie Dwunastu
Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien».
 I mówił do nich: «Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich». Oni więc wyszli i wzywali do nawracania się. Wyrzucali też wiele złych duchów, a wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali. (Mk 6, 7-13)
 
Jeszcze w czasie swojej działalności Jezus wysyła Apostołów, aby zaczęli głosić to, czego się nauczyli od Niego. Posyła ich po dwóch, co było zgodne ze zwyczajem żydowskim. Zwyczaj ten być może opierał się na przepisie prawnym, zgodnie z którym do ważności świadectwa potrzeba dwóch świadków identycznie zeznających. Uczniowie Jezusa mają naśladować ubóstwo swego Nauczyciela oraz dokonywać takich cudów, jakich On dokonywał. Powinni też pamiętać, że ich władza wypędzania złych duchów i uzdrawiania chorych nie jest ich naturalną właściwością, ale jest darem otrzymanym w chwili posłania.
 
Apostołowie zostają więc posłani przez Jezusa. Nie kierują się osobistym zapałem, lecz otrzymują nakaz i misję. W tym fakcie tkwi piękno. Świadomość, że wykonuję posłannictwo, gdyż otrzymałem taki nakaz, a moje misja pochodzi od Boga - daje mi poczucie ogromnej siły. Jeżeli człowiek sam sobie wybiera sposób postępowania, działania - często odczuwa niepokój, ponieważ zastanawia się, czy rzeczywiście postąpił jak należy. Natomiast świadomość bycia posłanym daje mu siłę na całe życie, pozwalając na spokojne kroczenie naprzód i niepoddawanie się przeciwnościom.
Odsłony: 222