Ewangelia na Święto Chrztu Pańskiego - Niedziela.

Opublikowano: sobota, 12 styczeń 2019
chrz
Słowa Ewangelii wg Świętego Łukasza 
Chrzest Jezusa
Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».
Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. a gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie». (Łk 3, 15-16.21-22)
 
   Chrzest jest zanurzeniem w żywym Bogu. W Tym - Który Jest, Który był i Który przychodzi. To sam Bóg jest Źródłem. Z Niego czerpiemy prawdziwe życie - Boskie życie Ojca, Syna i Ducha Świętego. Chrzest jest uważany za najpiękniejszy dar Boga  - wspaniały prezent.
 
     R. Cantalamessa pisze, że wielu jeszcze tego prezentu nie rozpakowało. A trzeba ten Boży prezent otworzyć i odkryć go; trzeba się niejako zanurzyć w wodzie chrzcielnej, aby ten Boży dar nas zagarnął. W akcie naszego chrztu każdy usłyszał Głos Ojca: „ Tyś jest mój syn umiłowany, w tobie mam upodobanie”. Bóg Ojciec przyjął nas ( przybrał nas) za swoich synów i córki, a Jezus objawił nam, że możemy świadomie i pełnoprawnie wołać do Niego:  Abba! Ojcze! 
 
    Papież Franciszek na audiencji generalnej 8 stycznia 2015 roku, powiedział następujące słowa:
 
„ To bardzo ważne znać datę swojego chrztu, znać dzień, w którym zostałem włączony w nurt Jezusowego zbawienia. Poznać datę chrztu oznacza poznać szczęśliwą datę. Nie znać tej daty jest ryzykiem utracenia pamięci o tym, co Bóg zdziałał w nas, pamięci otrzymanego przez nas daru”. 
Odsłony: 531