×

Błąd

[OSYouTube] Alledia framework not found

Na Twoje Słowo

Opublikowano: niedziela, 06 luty 2022
imagesEwangelia (Łk 5, 1-11)
Cudowny połów ryb i powołanie apostołów
Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci.
 
 
 
Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.
Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.
Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.
A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim. 
 
Nasze myślenie często krąży wokół nagrody. Zrobię coś, i jeśli nawet nie będę chciał za to wynagrodzenia, to i tak pomyślę, że należy mi się chociaż słowo "dziękuję". Postawa Szymona jest zupełnie inna. On po prostu pomaga; poproszony przez Jezusa służy swoją łodzią i umiejętnościami. Odbija od brzegu i pomaga Mu wygodnie nauczać tłumy. Późniejsze wydarzenia są niajako nagrodą za ten gest Szymona. Nagrodą, której on sam nie oczekiwał, i o wiele obfitszą, niż mógł się spodziewać!
 
Jezus lubi nas prosić o proste rzeczy. Mało zaszczytne. Drobne, ale wymagające - przecież po całonocnej pracy Szymon wolałby raczej pójść spać, niż pilnować łodzi, z której mówił Nauczyciel. Takie rzeczy są próbą dla naszego serca. I nigdy nie pozostają bez hojnej Bożej odpowiedzi. 
Odsłony: 217