Czerwiec - miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Opublikowano: piątek, 01 czerwiec 2018

sercem w Serce ...

 

 

 

 

Serce Jezusa jest pojemne. Najświętsze i jedyne w swoim rodzaju. Kocham czerwcowe nabożeństwa i litanijne wezwania, z których możemy się dowiedzieć naprawdę dużo, na temat Chrystusa.

 

Żeby się dogadać z Francuzem, uczymy się francuskiego. By porozumieć się z głucho-niemym , „mówimy” na migi. A Bóg? Kiedy chcemy z Nim porozmawiać, zaczynamy się modlić. Kiedy modlimy się Litanią do Najświętszego Serca Jezusa, rozmawiamy z samym Bogiem. O wszystkim. Bo Litania zawiera w sobie wszystko, co nasze, ludzkie, ale i Boże. Litania to spotkanie Serca z sercem. To stanięcie "sercem w Serce", twarzą w Twarz...

 

 

W Litanii odkrywamy Chrystusa, Jego Ojca i Ducha Świętego. Ale w litanijnych wezwaniach kryje się również prawda o nas. Bośmy ze Słowem Bożym też zjednoczeni, bośmy również świątynią Boga, bo jest w nas też wiele dobroci, miłości, cnót, cierpliwości oraz miłosierdzia. Czasami serce nasze przebija włócznia: cierpienia, samotności, lęku. Ileż jest wśród nas, ileż było serc posłusznych (woli Bożej) aż do śmierci…

 

Serce Jezusa, nasze serce jest i pozostanie znakiem człowieczeństwa. Kiedy wypowiadamy w perspektywie ewangelicznej słowo: „serce” mówimy „cały człowiek”. Ks. Jan Twardowski zauważył kiedyś, że sercem są także nasze oczy, nasze usta, ręce, stopy. Serce to cały człowiek. Mówimy przecież: „oczy serdeczne”, „usta serdeczne”.

 

Kiedy wypowiadasz słowa Litanii do Serca Jezusowego, modlisz się do Boga, który stał się człowiekiem, do Chrystusa. Modlisz się o serce, o swoje człowieczeństwo, by było serdeczne, ludzkie, miłosierne. O oczy serdeczne, dobroci i miłości pełne. Czyli o spojrzenie wolne od potępienia, nienawiści, zazdrości. O usta serdeczne, pełne słów pociechy, nadziei. O ręce aż do śmierci posłuszne, gotowe do obejmowania, do uczciwej pracy. O stopy, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, które cię poniosą tam, gdzie twoje miejsce.

 

Odmawiajmy tę Litanię często i szczerze. Odkrywajmy w naszej modlitwie – "rozmowie z Bogiem" całą prawdę o nas i o Tym, który podtrzymuje nas przy życiu, któremu tak bardzo na nas zależy.

 

Jezu cichy i pokornego Serca…

 

 

źródło:

http://2016.dobrzany.eparafia.pl/sercem-w-serce

 

 

Odsłony: 472