Niedziela Palmowa - Męki Pańskiej 2017r

Opublikowano: niedziela, 09 kwiecień 2017

NASZYM PANEM JEST JEZUS

 

Wraz z całym Kościołem wyruszamy dzisiaj drogą wiary w stronę Wielkiego Tygodnia, aby zgiąć kolana przed tajemnicą krzyża i pustego grobu i z całą mocą wyznać, że „Jezus Chrystus jest Panem”.

 

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień, wprowadza w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa. Dziś radośnie machamy palmami krzycząc „ Hosanna Synowi Dawidowemu!”. Jednak już dziś liturgia, która zawiera opis męki Pańskiej przypomina nam, że to początek drogi. Teraz poprowadzi ona nas ku Wieczernikowi, gdzie „ Chleb z Nieba zstąpił”, a stamtąd wprowadzi w ciemny ogród Getsemani, pozwalając odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie droga ta zaprowadzi nas jeszcze dalej, aż na Golgotę. Chrześcijanin zostaje do końca. Aż się wszystko wypełni, aby potem móc czekać na tę Wielką Noc …

 

„Nie mamy innego Pana poza Jezusem, radośnie witanym przez uczniów w Jerozolimie i przybitym do krzyża, pokornego Króla sprawiedliwości, miłosierdzia i pokoju. Nie mamy innego Pana poza Nim.” – Papież Franciszek

 

 

„Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” ( J 6, 68).

 

 

O Jezu, Proroku ludu wychodzącego na Twoje spotkanie, wsiadłeś na osiołka i dałeś przykład przedziwnej pokory, gdy oklaskiwał Cię nadbiegający lud, gdy ścinał gałązki i drogę wyściełał szatami. Gdy tłumy śpiewały hymny pochwalne. Ty, nie zapominając nigdy o swym miłosierdziu, płakałeś nad zniszczeniem Jerozolimy. Powstań teraz, o służko Zbawiciela. I w orszaku córek syjońskich idź zobaczyć swojego prawdziwego Króla... Przyłącz się do Pana nieba i ziemi, siedzącego na grzbiecie źrebięcia, idź za Nim zawsze z gałązkami oliwki i palmy, z uczynkami pobożności i cnót zwycięskich (św. Bonawentura).

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 850