Pielgrzymka do Grecji " Śladami św. Pawła"

Opublikowano: niedziela, 18 listopad 2018

grechaZapraszamy na Pilegrzymkę do Grecji

Śladami św. Pawła Apostoła

LIPIEC - SIERPIEŃ 2019

 

 

Pilegrzymka organizowana jest przez Archidiecezjalne Biuro Pielgrzymkowe Santiago ze Szczecina.

PROGRAM, CENA, TERMIN

ARCHIDIECEZJALNE BIURO PIELGRZYMKOWE SANTIAGO

 70-543 Szczecin ul. Św. Jakuba 1, tel./fax 914331196, 690322552,    

 www.pielgrzymki.szczecin.pl  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pielgrzymka do Grecji " Śladami św. Pawła"

26.07.2019-05.08.2019

Dzień 1, piątek  26.07.2019 

Zbiórka o 23.00 w dn. 25.07.2019 Przejazd tranzytowy do  stolicy Serbii Belgradu Obiadokolacja i nocleg 

Dzień 2,  sobota 27.07.2019

Śniadanie, przejazd przez Serbię i Macedonię do Grecji. Obiadokolacja i nocleg w Olimpic Beach. Olympic Beach to spokojne turystyczne miasteczko na Riwierze Olimpijskiej, z szerokimi piaszczystymi plażami, szmaragdowymi wodami Morza Egejskiego oraz urzekającym widokiem na mityczną górę Olimp. Liczne sklepy z pamiątkami, ubraniami, bogactwem  owoców oraz  wiele tawern i kafejek nadają temu miejscu niezapomnianą śródziemnomorską atmosferę

Dzień 3 niedziela  28.07.2019

Po  śniadaniu wyjazd do Veria- starożytna Berea. Przejedziemy przez urodzajne ziemie starożytnej Macedonii podziwiając największe w Grecji uprawy brzoskwiń i moreli. W mieście Veria zatrzymamy się przy tzw. bemie czyli miejscu gdzie Apostoł Paweł przemawiał do mieszkańców miasta. Zobaczymy ciekawą mozajkę przedstawiająca św. Pawła i jego pomnik. Przy bemie zostanie odprawiona msza święta. Z Verii przejedziemy do Salonik drugiego co do wielkości miasta w Grecji, liczącego około 1 miliona mieszkańców. W Salonikach zwiedzanie zaczniemy od Białej Wieży, która jest symbolem miasta i została zbudowana w czasach Sulejmana Wielkiego. Spacerkiem przejdziemy przez miasto gdzie zobaczymy Łuk Galeriusza, Rotundę oraz największą katedrę w Grecji pod wezwaniem św. Dimitra. W kościele znajdują się relikwie świętego oraz bardzo ciekawe katakumby gdzie został stracony św. Dimitr. Zobaczymy również Forum Romanum, gdzie prawdopodobne przemawiał do Tessaloniczan św. Paweł.

Dzień  4, poniedziałek  29.07.2019       

Sniadanie. Po śniadaniu wypoczynek nad  morzem  do obiadokolacji - 17:00. O godzinie 20:15  wyjazd (10 min. jazdy) na Grecki Wieczór. W programie pokazy tradycyjnych tańców greckich, w tym zorby, wspólne tańce, kolacja z winem i deserem. Powrót  do hotelu około godz. 24:00.

Dzień 5, wtorek 30.07.2019

Po śniadaniu wyjazd do miejsc, gdzie nauczał  święty Paweł. Przejedziemy  przez zielony, bardzo urodzajny, półwysep Chalkidiki do Filippi - starożytnego miasta, do którego zawitał Apostoł Paweł i gdzie założył pierwszą wspólnotę chrześcijańską. Zobaczymy miejsce gdzie był  więziony Apostoł Narodów ze swoim przyjacielem Sylasem oraz ruiny  trzech wielkich bazylik chrześcijańskich, bardzo dobrze zachowany amfiteatr, łażnie i inne. Przejazd do Lidii, gdzie św. Paweł ochrzcił pierwszą Europejkę Lidię - bogobojną kobietę, która handlowała purpurą. Msza św. przy kościele - babtysterium, nad brzegiem rzeki Stygmon, zwanej drugim Jordanem. Po mszy świętej pojedziemy do miasta Kavala, które w czasach Apostoła Pawła nazywane było Neapoli. Kavala to miasto portowe, do którego po raz pierwszył zawitał św. Paweł w Europie. Przejdziemy do miejsca upamiętniającego zejscie ze statku Apostoła Pawła na kontynent europejski. Zobaczymy przepiękną mozaikę obok kościoła św. Mikołaja. Odczytanie fragmentu z Dziejów Apostolskich. W mieście zobaczymy również bardzo dobrze zachowany akwedukt z czasów Sulejmana Wielkiego, Cytadelę oraz liczne domy bogatych handlarzy tytoniem z XVIII wieku.

Dzień 6, środa 31.07.2019 

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd na Meteory - centrum klasztornego zawieszonego w chmurach, ósmy cud świata wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po drodze zatrzymamy się w Wąwozie Tempi, gdzie odwiedzimy wykuty w skale kościółek św. Paraskievi, która w Grecji jest patronką osób niewidomych. Obok kościóła znajduje się święte źródełko z wodą, która ma właściwości lecznicze. Przejedziemy przez miasto Laryssa, Trikala i zatrzymamy się w miasteczku Kalambaka, u stóp Meteor, gdzie zawitamy do pracowni ikon bizantyjskich. W pracowni zapoznamy się z procesem pisania ikon. W sklepie, obok pracowni, możliwość zakupu ikon bizantyjskich oraz ikon pisanych na potrzeby Polaków (św. Jan Paweł II, Matka Boska Częstochowska, św Wojciech, Ojciec Pio i inne). Główny punkt naszego programu to klasztory zbudowane na słupach skalnych. Z dwudziestu czterech klasztorów powstałych w XIV-XVI wielu pozostało tylko sześć klasztorow. Wszystkie te klasztory zobaczymy z pokładu naszego autokaru, zatrzymamy się również w miejscach widokowych aby zrobić ciekawe zdjęcia. Jeden z klasztorów odwiedzimy wewnątrz, gdzie będziemy podziwiać architekturę bizantyjską, liczne ikony, stare biblie, naczynia liturgiczne i inne. Przejazd do Kamena Vourla- urokliwego miasteczka położonego nad brzegiem Morza Egejskiego. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Wieczorny spacer promenadą wzdłuż morza, gdzie mamy liczne tawerny, puby, kafejki, sklepy, dla chętnych wieczorne kąpiele w morzu..

Dzień 7, czwartek 01.08.2019 

Po o śniadaniu wyjazd do Koryntu. Po drodze zatrzymamy się aby zobaczyć Kanał Koryncki jedno z ciekawszych rozwiązań technicznych  XIX wieku. Zwiedzimy starożytny Korynt - w czasach antycznych miejsce kultu  Apollina. Będziemy podziwiać pozostałości po  świątyniach  z czasów rzymskich i bizantyjskich. Pośród starożytnych ruin uwagę chrześcijan szczególnie  zwraca  tzw. bema- czyli trybuna - miejsce gdzie Apostoł Paweł przemawiał do Koryntian i gdzie był sądzony. W tym miejscu odczytamy tzw. hymn do miłości św. Pawła. Powrót do hotelu. Obiadokolacja.

Dzień 8, piątek 02.08.2019

Po śniadaniu wyjazd na urokiwą zieloną wyspę Skiathos , gdzie kręcono ujęcia do filmu "Mamma mia". Na wyspie zatrzymamy się na plaży Koukounaries ze złotym piaskiem. Plaża zaliczana do jednych z dziesięciu najpiękniejszych plaż na świecie.Około 2 godzin czasu wolnego na plażowanie i sporty wodne. Następnie popłyniemy wzdłuż wyspy podziwiając liczne plaże i przyrodę. Zatrzymamy się w stolicy wyspy, która też nazywa się Skiathos. W miasteczku zobaczymy twierdzę Bourdzi, wzgórze Zegarowe, dom- muzeum wielkiego greckiego pisarza  Papadiamantisa oraz ciekawą wyspiarską architekturę z licznymi egzotycznymi kwiatami. Na statku dla uprzyjemnienia podróży mamy dwa programy, w jedną stronę Ouzo Party, w drodze powrotnej  Metaxa Party. Pokazy tańców, degustacja ouzo i metaxy oraz wspólna zabawa. Powrót do hotelu na obiadokolację. 

Dzień 9, sobota 03.08.2019 

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Aten. W Atenach zwiedzanie zaczniemy od stadionu Kalimarmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 roku. Zwiedzimy Akropol, gdzie będziemy podziwiać budowle antyku: Propyleje, Parthenon,  świątynię Nike, Erechtejon, świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz teatr Dionysiosa. Pod Akropolem zatrzymamy się koło Areopagu, gdzie nauczał św. Paweł. Przejdziemy przez stare miasto zwane Plaka, gdzie zobaczymy Grecką Agorę, Wieżę Wiatrów, Rzymską Agorę, Bibliotekę Hadriana, Katedrę Ateńską. Zatrzymamy się przy Parlamencie aby zobaczyć zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza. Przejazd do hotelu w Paralia. Po drodze zatrzymamy się w Termopilach- miejscu jednej z najważniejszych starożytnych bitew, aby oddać hołd Leonidasowi i 300-u Spartanom. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja 

Dzień 10, niedziela 04.08.2019 

Śniadanie, przejazd do Budapesztu, obiadokolacja i nocleg w Budapeszcie. 

Dzień 11, poniedziałek  05.07.2019

Śniadanie, zwiedzanie Budapesztu do godz. 12.00. Powrót do Szczecina około godziny 24.00 

Cena : 2650 zł Cena obejmuje: 

  • Transport autokarem klasy turystycznej 
  • Opiekę pilota / przewodnika w języku polskim 
  • Ubezpieczenie 
  • Noclegi z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje, pokoje 2, 3 os , hotele 3*)

Dodatkowo płatne bilety wstępów -około 80 euro 

*Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie,

** Kolejność wpłaty całości kwoty, decyduje o kolejności wsiadania do autokaru

Odsłony: 826